У «Київстарі» підтвердили, що стали жертвою «потужної хакерської атаки».Зранку 12 грудня в роботі одного з найбільших мобільних операторів України - «Київстар» - стався технічний збій. Він уже вплинув на зв'язок, роботу банківських терміналів та системи оповіщення.

Подробиці зібрали журналісти hromadske.ua

Яка причина збою?

О 8-й ранку пресслужба «Київстару» виступила з коротким повідомленням: у мережі стався технічний збій, у результаті якого можуть бути недоступні послуги зв'язку та доступу в інтернет у частини абонентської бази.

Абоненти «Київстар» також не можуть перейти на інших операторів через внутрішній роумінг. У Мінцифри пояснили, що нацроумінг не працює через те, що мережа «Київстару» не може передати інформацію про своїх абонентів мережам інших операторів. Утім, там зазначили, що це тимчасова проблема, над якою активно працюють усі спеціалісти компанії.

Видання dev.ua з посиланням на джерела в компанії пише, що причиною стала хакерська атака на ядро мережі. Згодом у компанії підтвердили, що стали жертвою «потужної хакерської атаки».

"Вранці 12 грудня мережа зв’язку Київстару стала мішенню потужної хакерської атаки, що стала причиною технічного збою, у результаті якого тимчасово недоступні послуги зв`язку та доступу в інтернет", — повідомили у пресслужбі компанії Суспільному.

Оператор залучив правоохоронців і спеціальні держслужби для фіксації обставин і наслідків втручання в роботу. Як зазначається, персональні дані абонентів не скомпрометовані, фахівці працюють над усуненням несправностей. Міністр інфраструктури Олександр Кубраков висловив сподівання, що проблему розв'яжуть за кілька годин.

Зв'язок

Збій «Київстару» вже призвів до того, що абоненти оператора не мають мобільного та інтернет-зв'язку. Це означає, що не працюють і номери держустанов з картками «Київстару». Основною альтернативою мобільному зв’язку є стаціонарні телефони, або месенджери (якщо у вас є підключення до Wi-Fi). Скористатися інтернетом можна в «Пунктах Незламності».

У МВС зазначили: якщо вам за цей час треба звернутися до правоохоронців, це можна зробити особисто — підійти до найближчого управління поліції або пожежно-рятувальної частини, попросити про допомогу в поліціянтів на вулиці. Екстрені номери 101, 102, 112 працюють у штатному режимі.

Термінали й банки

Через збій також не працюють деякі термінали, як, наприклад, уже фіксували в Дніпрі. У Чернівцях попереджали, що можуть бути проблеми з оплатою проїзду в громадському транспорті через валідатор (втім лише при використанні банківської карти чи NFC).

Як пояснили нам у «ПриватБанку», деяка частина всіх банків, банкоматів та POS-терміналів працює на мобільних картках. Таким чином, збій впливає на роботу тих, де є картки «Київстару».

У «ПриватБанку» деякі банкомати також використовують мобільний звʼязок (але за банкоматною мережею максимальний відсоток АТМ, які використовують «Київстар», складає до 5%).

«Тобто на роботу банкоматної мережі це майже не вплинуло. Це те, що ми вважаємо, що максимальний ризик до 5% у нас. Банки використовують інших операторів. На частину мереж воно може вплинути, але не на всю», — пояснив речник «ПриватБанку».

Автоматичні системи

У Сумах попередили, що через збій в роботі оператора «Київстар» на території Сумської міської територіальної громади тимчасово не працюватиме система оповіщення. На цей час оповіщення здійснюватимуть працівники патрульної поліції та ДСНС.

Окрім того, збій вплинув на автоматичне вимкнення вуличного освітлення, тож, працівники сумського «Міськсвітло» роблять це поступово вручну. Така ж проблема виникла у Запоріжжі та Львові.

Джерело: https://hromadske.ua/posts/u-kiyivstar-zbij-yak-cya-problema-vplivaye-na-zvyazok-ta-robotu-bankiv

12.12.2023 12:53