У США зросло число звернень про порушення банками санкцій завдяки новому закону – Bloomberg

У США зросло число звернень про порушення банками санкцій завдяки новому закону – Bloomberg
Сполученим Штатам Америки вдалося залучити більшу кількість інформаторів до передачі даних Організації по боротьбі з фінансовими злочинами Мінфіну США (FinCEN) про участь банків у порушенні санкцій чи заходів з протидії відмиванню грошей. Заохотити людей до участі у відповідній програмі допоміг закон, підписаний в грудні президентом США Джо Байденом разом з бюджетом на 2023 рік. Про це пише Bloomberg із посиланням людей, обізнаних з питанням.

Згаданий документ розширив сферу дії ініціативи й доповнив її системою винагород.

Люди, зокрема, можуть повідомляти про обхід обмежень, застосованих щодо російських олігархів, і викривати таємну допомогу РФ з боку банків у веденні війни проти України.

При цьому інформатори, чиї відомості стали корисними, мають отримувати мінімальні виплати. Викривачам можуть виділити до 30% грошей, стягнутих на основі відповідних даних, а мінімальний розмір винагороди становить 10%. Також вони мають можливість отримувати кошти з "поновлюваного пулу штрафів", накладених регулятором.

"Це вдарить по Путіну та його соратникам там, де буде боляче", – зауважив адвокат Стівен Кон.

Співрозмовники видання зазначили, що FinCEN за три тижні 2023 року отримала 100 повідомлень від інформаторів, тоді як за попередні два роки надійшла лише сотня звернень.

У Bloomberg пояснили, що раніше програма Міністерства фінансів США була зосереджена на порушеннях законодавства про банківську таємницю та боротьбу з відмиванням грошей. Юристка Поппі Александр розповіла, що раніше вона відхиляла звернення інформаторів щодо порушення санкцій, у тому числі протизаконного потоку активів РФ через банки. Тепер вона очікує повернення деяких клієнтів.

"Потенційний глобальний вплив цього закону є гігантським", – наголосила юристка.

Водночас, юристи вказують на необхідність збільшення кількості співробітників FinCEN для опрацювання звернень і проєктів документів на основі отриманої інформації.

"Там очевидна нестача ресурсів. Це не лише питання корпоративної злочинності, це також стосується національної безпеки США", – сказав адвокат Джейсон Цукерман.

Видання з’ясувало, що американська влада збільшила бюджет FinCEN на 18%. Зараз організація планує розширити свій штат із трьох "викривачів".

"Офіс згодом буде укомплектований співробітниками правоохоронних органів, які оцінюватимуть і розслідуватимуть, де доцільно, дані інформаторів, а також оброблятимуть заявки на нагороди. FinCEN активно взаємодіє із захисниками інформаторів, переглядає звернення й направляє відповідні справи на розслідування", – розповів прессекретар органу.

Однак, адвокати вважають, що і законодавство США має певні недоліки, оскільки більшість інформаторів-працівників не будуть належним чином захищені від помсти з боку роботодавців.

Штати послуговуються законами про боротьбу з переслідуванням, прийнятими понад три десятиліття тому. Bloomberg пише, що, за словами правозахисників, вони недостатньо захищають співробітників, які повідомляють про внутрішні проблеми певних установ, та містять інші недоліки.

Джерело: https://zn.ua/ukr/finances/u-ssha-zroslo-chislo-zvernen-pro-porushennja-bankami-sanktsij-zavdjaki-novomu-zakonu-bloomberg.html

15.02.2023 12:32