ОПЗЖ крокує лінією фронту, або хто ще лідирує у політичних новинах Донеччини?


Лідери замовних статей за партійними списками на Донеччині -  “Опозиційна платформа - За життя”. У Слов'янську вони також основні замовники політичних матеріалів. Там від ОПЗЖ піариться кандидат у мери Павло Придворов. Також багато на вулицях і в медіа діючого мера Вадима Ляха та ще однієї кандидатки у мери від “Партія Миру та Розвитку” (ОПОблок) Нелі Штепи. У Маріуполі ж найчастіше пишуть про чинного міського голову та його партію Блок Вадима Бойченка.


Такі дані моніторингу, який провели представники та представниці Інституту масової інформації з 7 по 11 вересня 2020 року. Метою моніторингу було дослідити, яку частку новин складають новини зі згадками політиків та політичних сил та визначити основні політичні сили, які згадуються в новинах регіональних онлайн-медіа.


Під час моніторингу було проаналізовано новинні стрічки п'яти онлайн-ЗМІ Карачун (karachun.com.ua), ІА Остров (ostro.org), Новини Донбасу (novosti.dn.ua), mrpl.city, 0629.com.ua). Усього було проаналізовано 857 матеріалів. за результатами дослідження, із них 7% новин в онлайн-медіа Донецької області є новинами зі згадками партійних сил та політиків. Відсоток від загальної кількості згадок партійних сил в новинах склав: ОПЗЖ - 33%, регіональні партії - 33%, у Зе!Команда/Слуга  народу - 21%, Європейська Солідарність - 9%.

Найменша кількість згадок новин за участю політиків була на сайті 0629.com.ua (всього п’ять згадок). Найчастіше згадували політиків чи плітичні сили на сайті Новости Донбасса (novosti.dn.ua) - 18 згадок. У Острова (ostro.org) і сайта Карачун (karachun.com.ua) - по 14 згадок, на сайті MRPL.city (mrpl.city) політиків згадували 12 разів. 

При цьому лише два регіональних сайти, Новости Донбасса та інформаційна агенція Остров, згадують політиків  виключно у випадку інформаційної необхідності, а політичні новини та згадки про політиків не мають ознак замовних. Ще два міських сайти Маріуполя та Слов'янська, зокрема, MRPL.city та Карачун, розкручують джинсу на повну і, судячи з кількості піар-матеріалів про чинну владу, орієнтовані  у передвиборчих перегонах на діючих мерів міст. 


Слов'янська загроза реваншу


У Слов'янську, першому місті в Україні, окупованому російськими військами, тепер на головних сторінках публікуються новини зі згадками відверто проросійської партії ОПЗЖ. Нагадаємо, місто було під окупацією близько трьох місяців, а колишнього мера Нелю Штепу досі судять за сепаратизм, бо у квітні 2014 року Штепа фактично підтримала захоплення державних будівель бойовиками. Однак зараз білборди з політичною рекламою Нелі Штепи - по всьому Слов'янську. Правда, хоч джинси на її користь у цій період не зафіксовано. Зате половина згадок про політиків та політичні сили на сайті Карачун  (7 із 14)  присвячено діяльності партії ОПЗЖ.  

Журналісти Карачуна спритно комбінують лідерів партії ОПЗЖ із представниками місцевої політичної еліти. Формула проста: берете Юрія Бойка, додаєте Наталю Королевську, а до них когось із місцевих, наприклад, голову ОПЗЖ у Слов'янську Павла Придворова, або у Лимані - Володимира Бандуру, все це не дуже ретельно перемішуєте, та отримуєте начебто аполітичну новину начебто про проблему водопостачання. 


Серед іншого, у джинсових текстах на сайті представники ОПЗЖ маніпулюють пам'ятними датами, шкодують про “традиції, що пішли” та те, що колись “керівництво Донецької області два рази на рік традиційно організовувало у Святогірську масові мітинги, присвячені Дню Перемоги та Дню визволення Донбасу”, а тепер ні. При цьому Майдан та початок війни представники партії називають не більше, ніж “відомими подіями 2014 року”. Також Королевська з Придворовим обіцяють всебічну підтримку незахищеним верствам населення. Щоправда, як вони це будуть робити, у статті подробиць не розкривають. Зате нагадують, що влада вчергове “принизила народ Донбасу”, відмовила у виборах, при цьому головною причиною називають не близкість до фронту, а “катастрофічне падіння довіри до влади”, заявляючи, що “на це влада не знайшла кращого варіанту, ніж скасувати вибори в 18 громадах Донецької та Луганської областей - регіонах, де немає шансів бути обраними у представників нинішньої влади”.


На цьому фоні всього одна стаття про  чинного голову Вадима Ляха виглядає зовсім скромно, хоч привід до неї складно назвати суспільно значущим. Так, на своїй сторінці у фейсбуці мер повідомив, що побував у сквері "Мрія": “Приїхав він туди, щоб внести свою лепту в облаштуванні території - привіз модну штукатурку для клумб. Не забув Вадим Лях попутно і повеселитися (див. Відео нижче). Про це міський голова повідомив на своїй сторінці в Фейсбук”. Саме про це сайт Карачун розповів вже у себе.

До слова, новин із згадками політичних партій та політиків від загальної кількості новин на сайті було 14%. Це  - найбільший показник з п'ятірки сайтів, що потрапили під моніторинг. Кілька згадок на Карачуні були про місцеву Зе!Команду, одна про уродженку Слов'янська Ольгу Алтуніну депутатку місцевої ради від Слов’янської міської організації партії Об’єднання “Самопоміч”, і ще одна із Владленом Неклюдовим, який вже засвітився у замовних статтях в маріупольських ЗМІ, та у самому Маріуполі на нашвидкоруч зібраному екомітингу разом із “Зе!Молоддю”, де встиг звинуватити місцевих активістів у повній бездіяльності, що викликало чималий резонанс серед громадськості.



Маріуполь CITY і її улюблені герої

Місцеві еліти створюють свої локальні партії у боротьбі за голоси українців. Отже, і в Маріуполі ще на початку літа з'явилася нова політична сила - Блок Вадима Бойченка, політична партія імені самого себе, створена спеціально під цьогорічні жовтневі вибори. Окрім великої кількості білбордів, реклама Блока Бойченка є ще й на кожній зупинці громадського транспорту.  Слід відзначити, що муніципальну символіку, яку колись розробляли спеціально для міста на громадських засадах, вже використовують у політичних перегонах як логотип партії. Зайве говорити, що це суперечить правилам, які сама влада і розробляла. Зокрема, у цих правилах сказано, що “символіка міста не може бути використана із політичною метою, політичними партіями”. Але, мабуть, не цього разу.


Замовляє, не музику, але “джинсу” Блок Вадима Бойченко і в маріупольських ЗМІ: обидва телеканали, що належать  Рінату Ахметову МТВ та Сигма, ледь не кожен день запрошують цих політиків у ефіри. За ними нога в ногу йдуть онлайн-ЗМІ, зокрема, в Маріуполі, сайт MRPL.city. Тут 8% новин з усієї стрічки були присвячені політикам та політичним партіям, при цьому 10 із 12 згадок, або одна-дві новини в день були про Вадима Бойченка та його політичний блок. Писали тут і про його ініціативи розвитку міста, і привітання з пам'ятними датами, і ремонт шкіл і просто про те, який блок Вадима Бойченко турботливий


Хранитель церков та пам'ятників


Замовних статей із Юрієм Бойко та Наталею Королевською від ОПЗЖ в Маріуполі, на відміну від Слов'янська, майже не побачити. Більшість реклами ОПЗЖ - зовнішня, на білбордах. Зате Вадим Новинський від Опозиційного Блоку, якщо не “оселився”, то часто “гостює” на сторінках сайту MRPL.city та інших видань, що пов'язані із Рінатом Ахметовим (Опоблок). Так, із сімох згадок політиків або політичних партій, що із ними напряму асоціюються, як мінімум, дві було із Новинським. Цього разу Вадим Владиславович Новинський, він же Вадим Рудольфович Малхасян, судячи з фото разом із священиком та іконами, в Мариуполе благоустроил мемориал Неизвестному солдату. Яким чином допоміг Новинський в благоустрої пам'ятника, журналісти не уточнюють, але саме повідомлення виглядає так: “До Дня визволення міста від нацистських окупантів народний депутат України Вадим Новинський надав свою допомогу. При його сприянні облаштували меморіал, розташований по вулиці Гурамішвілі. Сьогодні на урочистому мітингу біля оновленого обеліска зібралися маріупольці, щоб вшанувати пам'ять героїв”. Окрім того, сайт МРПЛ.сіті повідомив у статті з ознаками замовності, що Вблизи Мариуполя жители поселка своими силами при поддержке Вадима Новинского возвели храм. Тут про фінансову допомогу при будівництві церкви розповідає помічник народного депутата та диякона Новинського - Кирило Папакіца. А радість цієї події в тому, що “тепер мешканцям селища Асланове не доведеться ходити в Маріуполь на богослужіння”, і “це є дуже важливим” для людей, запевняють читача церковники у цій по суті політичній новині. Інші новини на сайті були такими, де напряму як політик, мінімум, п'ять разів, згадувався знову Вадим Бойченко.


Той, що “розширяє та укріплює”


Взагалі у бік нинішнього міського голови Вадима Бойченка “добрі” слова піару зі сторінок сайту МРПЛ.сіті ллються із вуст медиків та вчителів, представників вишів та лідерів ОСББ, громадських діячів та соратників по партії. Так, із 224 новин двох маріупольських сайтів, 13, або 6,5% були зі згадками політичної партії Бойченка або його самого. 

Так, в новиніМариуполь расширяет и укрепляет международные связи - Александра Проценко-Пичаджи” “лідерка Федерації Грецьких Товариств України виказує всебічну підтримку Вадиму Бойченку та його команді, підкреслюючи, що “команда Бойченка вивела на новий рівень співпрацю з партнерами з Греції через реалізацію спільних проєктів” і, головне, що “Маріуполь почав повертатися до своїх історичних коренів”. До чиїх коренів тягнувся Маріуполь до того, як пан Бойченко встав на політичний шлях, та на якому рівні були міжнародні проєкти, над якими протягом майже 13 років працював попередній мер Маріуполя, представник грецької спільноти Юрій Хотлубей, лишається незрозумілим. Тож, текст статті з ознаками замовності залишає по собі декілька питань до журналістів та спікерки.


Подібна стаття, але з іншим заголовком, вийшла і на маріупольському сайті 0629: “Александра Проценко-Пичаджи: Блок Вадима Бойченко построит Европу здесь, в Мариуполе”. Багато Бойченка і на зупинках громадського транспорту.  Звідки гроші? Оксана Гринько, голова прес-служби Блоку В. Бойченко, учасниця постійної комісії з питань гласності, розвитку місцевого самоврядування та євроінтеграції вже повідомила журналістам місцевого телеканалу ТВ7, що “До Блоку Вадима Бойченко наразі долучаються різні організації, в тому рахунку громадські рухи. Можливо, вони сплатили за розміщення реклами”.


Варто зауважити, що рекламує політиків відкрито і на законних підставах, хоч і з неналежним маркуванням, - сайт Маріуполя 0629.com.ua. Тут із поміткою “Політичні новини” за період моніторингу було опубліковано п’ять політичних матеріалів: по одному на кожну партію, що представлені на Донеччині. Окрім партій в новинах згадувалися і самі політики: Володимир Клименко - ОПЗЖ, Владлен Неклюдов зі Слуги Народу, і тричі мер Вадим Бойченко зі своїм Блоком. 


Замість висновків


Цього року кількість передвиборчої реклами чинного міського голови Маріуполя та його політичної сили висока. Судячи з результатів моніторингу, за активністю використання адміністративного ресурсу колишньому топменеджеру Ріната Ахметова немає рівних - це вчителі й викладачі вишів, ректори й медичні працівники, голови ОСББ та студенти. При цьому передвиборча кампанія в цілому - не агресивна, наразі не помічено чорного піару, або нахабних маніпуляцій, але дуже нав'язлива. Негативним трендом можна назвати високу активність ОПЗЖ у прифронтових містах, зокрема у Слов'янськ. Окрім того, доволі реалістично виглядає можливість повернення підсудної Нелі Штепи у регіональні політичні еліти.


Юлія Гаркуша регіональна представниця Інституту масової інформації в Донецькій області (неокуповані території).

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.



Джерело: guru.ua

Категорії: Новини Маріуполя

24.09.2020 15:43