У Чернігівській школі для дітей із вадами слуху навчають говорити з раннього дитинства
Вихованці Чернігівської спецшколи суспільно адаптовані, товариські, розкуті, завжди посміхаються, беруть участь у суспільному житті, отримують хороші професії, за якими із задоволенням працюють.
Це єдиний в області навчальний заклад, де отримують повну середню загальну освіту як діти зі зниженим слухом, так і глухі за окремими навчальними програмами та спеціальною методикою.
Історія цього навчального закладу дуже цікава. Ще наприкінці 40-х років минулого століття, відразу після закінчення війни, на вимогу товариства УТОГ у Чернігові було відкрито вечірню школу для робітничої молоді. Але це була школа виключно для глухих. Оскільки не можна навчати разом людину глуху й ту, яка чує, хай навіть і погано, про що УТОГ та й самі учні неодноразово інформували Мін-освіти, було дозволено відкрити в школі окремі класи для людей зі зниженим слухом. Спочатку на вимогу батьків у вечірній школі відкрили денне відділення для дітей, тобто вдень навчалися діти, а ввечері — дорослі. Поступово кількість дітей у школі збільшувалася, а через деякий час на її базі на початку 90-х років була створена спеціальна школа I—III ступенів для дітей із вадами слуху. На сьогодні тут функціонують 12 класів, працюють дві дошкільні та чотири групи продовженого дня, із них дві — з цілодобовим перебуванням. «Необхідність останніх виникла тому, що ми — єдина в області школа, де навчаються діти зі зниженим слухом, тому в нас є учні з Чернігівського, Куликівського, Ріпкинського та інших районів Чернігівщини. Навіть із Семенівки була дитина. Удома хлопчик, який слабо чує, не розмовляв, а в нас заговорив. Радість була на весь район», — каже директор школи Анатолій Коломієць.
Для того, щоб працювати в подібній школі, треба мати дефектологічну освіту за напрямком «Сурдопедагогіка». Наші спеціалісти виконують складну та кропітку роботу, адже вони вчать вимовляти кожний звук, слово, речення, що дає можливість дітям із вадами слуху опановувати мовлення та використовувати його в повсякденному житті. Крім звичайних уроків, індивідуально з кожною дитиною працює сурдопедагог.
Останніми роками до навчального плану введено предмет «Українська жестова мова», що є допоміжним засобом спілкування дітей із вадами слуху та слугує базою для успішного засвоєння словесної мови, бо головне завдання закладу — навчити дитину розмовляти, щоб вона повною мірою могла адаптуватися в соціумі.
«Наші діти дуже розумні й талановиті. Усі учні прекрасно малюють, займаються різьбленням по дереву, роблять сувеніри, фотографують, танцюють, — каже директор школи. — Особливе місце в житті дітей займає спорт, протягом багатьох років ми успішно співпрацюємо з «Інваспортом». Серед випускників школи є спортсмени зі світовим ім’ям, зокрема неодноразові призери Дефлімпійських ігор Денис Бистревський, Андрій Гнатюк, Ігор Черняк, Дмитро Кокоша, Микола Носенко. Дуже гарні результати має і наша учениця Катерина Авраменко, яка гідно представляє Чернігівщину на міжнародних змаганнях із плавання», — розповів Анатолій Коломієць.
Після закінчення школи учні отримують атестат про загальну середню освіту, майже стовідсотково складають ЗНО і до того ж доволі успішно. «Якщо раніше наші випускники в основному вступали до профтехучилищ на будівельні спеціальності, то зараз уже переважна більшість планує навчатися в інститутах і технікумах. Перевагу надають спортивному напрямку, адже багато хто з них займається спортом, а також спеціальностям, пов’язаним із комп’ютерними технологіями, дизайном, архітектурою, конструюванням одягу. Дехто планує вступати до національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова», — каже заступник директора з навчально-виховної роботи Андрій Бойко.
Діти дуже комунікабельні й толерантні, в школі існує багаторічна традиція співпраці з учнями загальноосвітніх шкіл. Це і загальні свята, уроки спілкування, флеш-моби, майстер-класи, ігри та розваги. «Нещодавно наші учні разом із фахівцями бібліотеки ім. О. Довженка провели благодійний ярмарок, отримані кошти від якого передали бійцям АТО. Діти дуже пишаються військовими, пишуть їм листи, роблять для них сувеніри та обереги й передають у зону бойових дій через волонтерів — членів благодійної організації «Рузвельт», із якою ми тісно співпрацюємо вже багато років. Кожен день шкільного життя нашої дитини — це відкриття, здобутки та здійснення мрій», — розповіла вчитель-дефектолог слухового кабінету Наталія Бойко.
Олена Березкіна, тижневик «Чернігівщина» №4 (1245)
Джерело: gorod.cn.ua
Категорії: Новости Чернигова Новости Коломыи
30.01.2015 16:42