Біля храмів – стенди, на Валу – лавочки, а під Спасом – розкопки

Андрій Курданов
На чернігівському Дитинці тривають археологічні розкопки. Робота науковців має вирішити одразу кілька задач: облаштувати фундамент Спасо-Преображенського собору і територію навколо храму, поповнити колекцію історичного музею і навіть... позолотити куполи. Роботи фінансують росіяни - представники «Балтійської будівельної компанії», які зацікавлені знайти мощі князя Ігоря і побудувати йому пам'ятник у Чернігові.
Початок розкопок співпав із приємною для чернігівців і гостей міста новиною - на Валу нарешті з'явилися зручні лавочки, а біля Катерининського храму і Єлецького монастиря - інформаційні стенди з фотографіями, що розповідають про згадані пам'ятки в різні історичні періоди.

Але про все по порядку.

Вміємо готувати - вчимося подавати!

У день початку розкопок про «творчі плани» розповів у прохолодному Колегіумі генеральний директор історико-архітектурного заповідника «Чернігів стародавній» Андрій Курданов.
На його думку, нашим безцінним архітектурно-історичним скарбам не вистачає маленької дрібнички - інформації. Часто-густо турист споглядає пам'ятки і майстерно виконані реконструкції, але зовсім не розуміє, про що йдеться. Адже екскурсовод поряд є не завжди і не скрізь. Саме тому найближчим часом на Валу на додачу до фотоалеї з'являться декоративні вказівники, що допоможуть розібратися і зорієнтуватися всім жадібним до історії туристам. А минулого тижня біля двох чернігівських храмів вже з'явилися ілюстровані інформаційні стенди. Біля Катеринки - зображення храму у різні історичні періоди від XIX століття' і до наших днів. Чи знаєте Ви, що в'їзд до Чернігова прикрашала Тріумфальна арка? А як виглядала церква після війни? Тепер про все розкаже стенд.
Також у заповіднику планують створення парку мініатюр, а точніше – 3D-макету всієї території древнього Дитинця у мініатюрі.

Фундамент Спаського буде таким, як у Борисоглібського?

«Під час розкопок ми хочемо зняти всю стару бруківку біля Спасо-Преображенського собору. Її стан вже не витримує критики. Друга задача - виведення назовні залишків старих фундаментів. Біля Борисоглібського ви можете бачити таку імітацію фундаменту, яка розповідає про колишні прибудови до храму», - каже Андрій Курданов.
Під час проведення робіт археологи спиратимуться на результати розкопок свого колеги Миколи Макаренка, які той проводив у 20-х роках минулого століття. Важливою метою розкопок, на думку директора заповідника, є розкриття археологічних прибудов до храму. До того ж на місці розкопок можуть бути дуже важливі знахідки, що значною мірою поповнять колекцію історичного музею.
«Є ще одна важлива мета - зробити навколо Спасо-Преображенського собору належне водовідведення. Зараз для цього існують рельєфні перепони. Крім того, нещодавно під час проведення поточних робіт провалився і загруз кран. Наслідки цього провалля залишаються. Тому потрібно його не лише закрити, а й ретельно дослідити: куди йде вода і що взагалі там робиться. Можливо, фундамент потрібно буде просушувати», - продовжує директор заповідника.

Розкопки і пам'ятник князю Ігорю - за гроші росіян

Нещодавно російський письменник Юрій Сбітнєв, який організував наприкінці минулого року сканування території біля Спасо-Преображенського собору, висловив сподівання знайти під храмом мощі князя Ігоря Чернігівського. Якщо знахідка таки здійсниться, частку мощей доставлять до новозбудованого храму на честь Ігоря Чернігівського у Підмосков'ї.
Андрій Курданов зізнався, що саме «Балтійська будівельна компанія» фінансує розкопки під Спасо-Преображенським собором: «Наші
плани співпадають. Ключовим є бажання Сбітнєва зробити жест Чернігову, щоб вшанувати пам'ять князя Ігоря. Знахідка мощей - це питання спірне. Але головне - що місце буде облаштоване і пам'ятник князю Ігорю буде встановлений. Таким чином, ми в черговий раз, на жаль, свої історичні постаті згадаємо за сприяння когось іншого».

Куполам - нове золото!

«Якщо буде все в порядку, ми підготуємо проектно-кошторисну документацію по позолоті куполів Спасо-Преображенського собору», - інтригує пан Курданов.
Директор заповідника обіцяє, що докладе всіх зусиль, аби вже наступного року собор засяяв по-новому, адже позолота куполів подекуди стала бліднути. Спростити задачу має проектна оптимізація, адже документацією та проектом благоустрою собору займатиметься одна й та сама організація.
Частиною робіт з благоустрою території біля Спасу є й заплановане перенесення альтанки. По-перше, за словами директора, місцину біля хрестильні потрібно якось облагородити. По-друге, альтанка стоїть якраз на місці фундаменту терема, який потрібно також дослідити і, можливо, навіть відкрити цей фундамент під час розкопок.

Зручні лавочки по 6 тисяч - крутіші, ніж у харківському метро за 60 тисяч

Андрій Курданов розповів, що ошатні лавочки заповідник поставив власними силами і за власні кошти: «Шуму тоді піднялося багато, особливо напередодні Євро-2012. Допомогти збиралися й деякі бізнесмени, але ніхто так і не звернувся. Зрештою поставили кілька лавочок, і вже визначилася алея відпочинку. Але хтось починає активно використовувати ці лавочки для відкорковування пляшок, хтось потроху колупає ножичком...».
За словами пана Курданова, лавочки заповіднику допоміг встановити директор «Райагробуду» Геннадій Дзядзько. Вартість ажурної лавочки -3,5 тис. грн. Разом з облаштуванням місця під лавочку і виконанням робіт - близько 6 тис. грн.
«Хотілося б таких лавочок встановити більше. Але чим далі від Колегіуму, тим частіше їх тягають, з'єднують і поводяться з ними дуже некультурно», - жаліється Андрій Курданов і висловлює бажання поспостерігати за «лавочним господарством» перед тим, як збільшувати кількість посадочних місць.

…І «5 копійок» про Євро-2012

Андрій Курданов наостанок зізнався, що шум з Євро залишився тільки шумом і туристичного буму не трапилося. На момент підготовки цього матеріалу заповідник відвідали кілька російських і кілька шведських туристів. Звісно, вони придбали сувеніри і, за словами вченого секретаря заповідника Сергія Чернякова, залишили записи у книзі відгуків.
Проте співробітники заповідника не втрачають надії, а тижневик «Чернігівщина» сподівається, що хороші ідеї і добрі справи марними не будуть, а туристів від того колись все ж таки побільшає.

Олег Головатенко, тижневик «Чернігівщина» №25 (353)

Джерело: gorod.cn.ua

Категорії: Новости Чернигова

27.06.2012 13:35