За скільки у різних районах Чернігівщини приймають картоплю

Почім у різних районах Чернігівщини приймають картоплю
Якось малим мені довелося бачити кадри телерепортажу із капіталістичної країни, на яких фермери чавили тракторами зібраний врожай. «Ну й дикунство! - думалося тоді. - Можна ж хоч як-небудь плоди праці використати».
Та нині ми в цьому сенсі вже «захід» наздогнали. Держава не спустить «згори» планів і не забере врожай за наперед відомими цінами. Цієї осені на Чернігівщині картоплю - хоч розчавлюй тракторами, як у тому жахливому репортажі з якоїсь «загниваючої» країни. За даними видання «Дело», загалом по країні «крохмалиста» торішньої осені коштувала більш ніж втричі (!) дорожче.

В Чернігові на центральному ринку якісну картоплю вроздріб пропонували по 2-2,50 гривні. Можна було взяти гіршу й дешевшу. На оптовому ринку ціни в кращому для виробників випадку сягали 1,50 - 1,80 гривні.
Селянам, які не можуть доставити врожай ближче до споживача, доводиться віддавати врожай ледь не задарма. Навіть при тому, що усі села, де я дізнавався про ціни на наш «другий хліб», розташовані неподалік автодоріг, принаймні, районного значення.

Центр

За словами сільського голови Шаповалівки (Борзнянський район) Віталія Дацька, закупівельна ціна картоплі впала з початкової 1,80 гривні за кілограм аж до 1 гривні. Це чималеньке село, розташоване неподалік автодороги «Кіпті - Глухів - Бачівськ». Врожай скупники забирають фурами, а також міняють на помідори, кавуни, цибулю.
До села Вересоч іншого центрального району - Куликівського - зрідка приїжджали фури скупників, картоплю приймали по 1,50 гривні. Та останнім часом, кажуть у селі, на місці стоїть одна фура. Скупник приймає картоплю всього лиш по 1 гривні за кілограм.
«Стояла у нас одна фура, начебто хотіли брати по 1 гривні, але люди не хочуть віддавати. Приймали начебто по 1,2 гривні. Ціни низькі через те, що бульба вродила. Але люди все одно багато картоплі не здають», - розповів Анатолій Бороденко, міський голова Батурина (Бахмацький район).
У місті Мена закупівельники згодні купувати крохмалисту по 80 копійок - 1 гривні за кілограм. А ні - то міняють на кавуни. За 1 кг «зелених» беруть 2,5 кг картоплі. Такий же «курс» встановили і на цибулю. Про це повідомляє наша колега Ірина Примак з менської районної газети «Наше слово».

Північ

У північних районах Чернігівщини великих вантажівок заготівельників майже нема.
В селі Голубичі Ріпкинського району картоплю вдається збути по 90 копійок за кілограм, фури скупників там не їздять.
Сільські голови Великого Листвена і Пекурівки (Городнянсь'кий район) - відповідно Михайло Вороний та Валерій
Гребінь - повідомили, наче змовившись: перекупників давно не бачили, а орієнтовні оптові ціни на картоплю -близько 1 гривні.
До села Великий Щимель Щорського району фури за картоплею не приїжджають, були вони у Кучинівці, де забирали картоплю по 1 гривні.
У Тютюнницькій сільраді, що об'єднує села Тютюнниця, Сахутівка, Самсонівка (Корюківський район), повідомили, що скупників у селах також практично не бачили. Люди продають неохоче, оптові ціни - близько 1 гривні.

У північному Семенівському районі ціна по селах опускається до 0,80 грн, максимальна - до 1,20 грн, - кажуть в управлінні агропромислового розвитку райдержадміністрації. Заготівельників у районі нема.
В середині вересня у селах Авдіївка та Чорнотичі Сосницького району і Понорниці Коропського району мені доводилося бачити фури з півдня і сходу країни. Зокрема, з номерами «ВН» (Одеська обл.), «ВВ» (Луганська обл.) і «АН» (Донецька обл.). Заготівельники забирали картоплю по 1,30 гривні за кілограм. Та на початку жовтня, як повідомили у чорнотицькій сільраді, картоплю не закуповують. Хоча люди готові продавати - які не є, а гроші потрібні...

Південь

У селі Ставиське Козелецького району, як повідомив сільський голова Валерій Ус, закупівельна ціна впала до 1,20-1 гривні. Картоплю приїжджають забирати невеликими вантажівками і фургонами.
У селі Кобижча Бобровицького райони картоплю майже не продають. Врожай міняли на цибулю чи помідори за курсом 2 до 1. Кавунів міняли мало - вони цей рік недобрі. З села Нова Басань того ж району селяни індивідуально возять бульбу на столичні ринки. Від села до Києва - близько 80 кілометрів.
У Мрині Носівського району перекупників-заготівельників не буває. Початкова оптова ціна цього сезону була 1,5 гривні за кілограм, але згодом знизилася. І хоча картоплі у людей багато, але дешевше 1,20 віддавати не бажають.
В Ічнянському районі ціна на картоплю впала з 1,30 до 1 гривні за кілограм. Картоплі забагато, у фермерів збитки, - повідомили в управлінні агропромислового розвитку Ічнянської РДА. У самому райцентрі стоїть одна фура, приймають по гривні.
На самому півдні Чернігівщини - у Линовиці Прилуцького району, - картопля оптом коштує близько 1,20 гривні. Заготівельників практично нема.

Там, за Перекопом…

Водночас жителі теплого кримського узбережжя скаржаться на драконівські ціни за «крохмалисту». Як повідомляють наші колеги з газети «Кафа», у них у Феодосії картопля вроздріб коштує 4-5 гривень. А трохи далі кримським суходолом, у місті Керч, ціни на бульбу доходять до 6 гривень за кілограм.
Від Семенівки на півночі України до Керчі на сході Криму - близько 1200 кілометрів. Аби подолати цю відстань з 20 тоннами вантажу, тягачу ОАР-95 знадобиться близько 4 тисяч гривень на пальне. Кілька тисяч знадобиться й на оплату праці. Зрештою, схоже, організатори такого вояжу зароблять на картопельці більше, аніж селяни, які зібрали гарний врожай.

Сергій Стук, тижневик «Чернігівщина» №42 (317)

Джерело: gorod.cn.ua

Категорії: Новости Керчи Новости Чернигова Новости Феодосии

19.10.2011 14:03