«Я і мої корови для них - кістка в горлі»

«Я і мої корови для них - кістка в горлі»
Ольга Іванівна Самко з чоловіком Михайлом ведуть господарство у селі Шолойки Козелецького району. Це Лемешівська сільська рада. Тримають 52 корови, одного бика. 33 корови дійні, решта — молодняк. У Ольги Іванів опрацьовані руки. Дивлюсь на її мозолі і думаю: «Це ж вона щодня біля корів, як раб».
— Працюю. А начальству кажу в очі, що думаю, слів не добираю. Бо вони мене замучили.

У мене 14 з половиною гектарів земель запасу Лемешівської сільської ради. На цій землі ми з чоловіком вирощуємо корми для своїх корів. Корів багато, їдять добре.
З 14 з половиною гектарів вісім — приватна власність нашої родини. Ми їх оремо, засіваємо вівсом, тимофіївкою, люцерною.
Шість з половиною гектарів — в оренді. От за оренду і мучать. Розпоряджається землями запасу райдержадміністрація. Кому не розповім, скільки років я ходжу з паперами поверхами і коридорами Козелецької райдержадміністрації, — не вірять. З 2002 року ходжу.

Три гектари в оренді з 2004 року. Ми їх теж засіваємо. Орендна плата за них була встановлена у розмірі півтора відсотка (протягом майже п'яти років, з 2004-го по 2009-ий). Процент орендної плати встановлює голова райдержадміністрації. У 2010 році встановив орендну плату за три гектари у розмірі трьох відсотків. Я регулярно сплачую ці кошти.
Ще три з половиною гектари мені передали в оренду на 15 років у 2010 році, згідно з розпорядженням голови райдержадміністрації від 26 січня 201 Ороку. Я просила оренду на 49 років, але відмовили. Орендну плату за три з половиною гектари голова райдержадміністрації Леонід Мисливець встановив мені надвисоку — 12 відсотків. Про це я дізналася... тільки нещодавно, коли забирала договір оренди землі. Договір чомусь довго не віддавали.

Нормативно-грошова оцінка обох земельних ділянок, що я орендую, становить майже однакові суми — 30576 гривень за три гектари і 30837 — за три з половиною. Виходило так: орендна плата за ділянку 1 (3 га) — 917 гривень на рік. Плата за ділянку 2 (3,5 га) — 4500 гривень на рік.
Я вважаю, що це була помста мені з боку районної влади. Я і мої корови для них — кістка в горлі. Не розумію — чому? От кажуть: молока мало, молока не вистачає. Я виробляю молоко. Роблю з нього сир сулугуні, йогурт, продаю у Києві на базарі, також здаю Броварському молокозаводу. Так підтримайте ж мене, нашу родину. Ні, рахують мої доходи, а про витрати забувають. Тільки археологам за обстеження земельних ділянок довелося заплатити 1200 гривень. А взагалі затрати на оформлення документів на землю досягли... уже восьми тисяч гривень. І це ще далеко не кінець. Ще не всі документи зроблено, які засвідчують мої права на землю. А за випас худоби я плачу в сільраду по 30 гривень за кожну голову.

* * *

Три відсотки за оренду ділянки землі і 12 відсотків за оренду такої ж ділянки. Земля рівноцінна, не над трасою і не біля річки. В одному районі. Чому така різниця? Ольга Самко поскаржилася в область. Зрештою, 6 жовтня у Козелецькій райдержадміністрації зібралася комісія під керівництвом Олександра Улізька, заступника голови райдержадміністрації. Постановили: рекомендувати голові змінити рішення, знизити орендну плату з 12 до 5 відсотків.
— Мені казали, що комісія буде на 10 годин. А почали о 9.00, — розповідає Ольга Іванівна. — Я приїхала, а вже постанова є — платити 5 відсотків. Пішла до Леоніда Мисливця. Питаю: «Скажіть, чи хтось ще в районі, крім мене, платить 5 відсотків? Чи буде платити? Всі платять мінімально — три відсотки. Чому мені так не можна? Вас совість не мучить?» А він у відповідь: «Вийдіть з кабінету, у мене неприйомний день».
Я вийшла, — розповідає Ольга Іванівна. — Сіла у машину, повернулась у свої Шолойки. Взяла косу, пішла на луг. Косила довго. Коли стомилася, зло перешуміло. Я стільки грошей плачу за всякі бумажки, що озвіріваю. Витратам не видно кінця-краю, навпаки, вимагають більше і більше.

* * *

Так розповідає Ольга Самко. А що думає голова райдержадміністрації? Щоб дізнатися його точку зору, того ж таки 6 жовтня зайшла до райдержадміністрації і я. З Леонідом Олександровичем розминулась. Попросила про зустріч телефоном. Почула, що голова на об'єктах. «На яких? Я під'їду». Ні. Мимоволі згадалося, як уникав розмови з журналістом, і теж по земельних питаннях, колишній голова Козелецької райдержадміністрації Володимир Француз. Закінчилося це печально.
По телефону ми з Леонідом Мисливцем поговорили.
— Леоніде Олександровичу, чому така різниця була в орендній платі?
— Ми державні люди і повинні думати, як наповнити бюджет району. Вона хотіла б платити півтора відсотка орендної плати. Так не можна. Сьогодні по району орендарі платять у середньому п'ять відсотків.
— Можливо, з вашого боку є неприязнь до Ольги Самко?
— Яка у мене може бути неприязнь? Кому вона треба зі своїми п'ятдесятьма коровами?

* * *

Чому орендну плату встановили на рівні 12 відсотків від нормативно-грошової оцінки землі? Чому не 25, 30 відсотків?
Олександр Колотілін, начальник управління Держкомзему у Козелецькому районі, пояснив:
— Три відсотки — мінімальна ставка, 12 відсотків — гранична ставка, вище не можна. Виняток: якщо земля йшла з аукціону. Розмір, форма і строки внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди, відповідно до норм Податкового кодексу (розділ 13, ст. 288).

Ольга Макуха, тижневик «Вісник Ч» №41 (1327)

Джерело: gorod.cn.ua

Категорії: Новости Чернигова Новости Броваров

13.10.2011 15:50